Jak się uczyć angielskiego, korzystając ze swojej niepowtarzalności?

W poprzednim wpisie omówiłam typy preferowanych modalności sensorycznych w uczeniu się oraz w jaki sposób rozpoznać, jakim typem jest dziecko

Kiedy wiemy już jakie mamy preferencje w przyswajaniu wiedzy, kolejnym krokiem w procesie efektywnego uczenia się jest przygotowanie odpowiedniej strategii i wypracowanie najlepszej dla siebie metody uczenia się.

Jak wzrokowiec, słuchowiec i kinestetyk powinni uczyć się angielskiego?

metody nauki angielskiego warszawa

WZROKOWIEC:

1) Uporządkuj miejsce, w którym będziesz się uczył – wzrokowcy są szczególnie narażeni na rozproszenie uwagi poprzez niepotrzebne przedmioty, znajdujące się w ich pobliżu.

2) Podziel materiał  na  mniejsze  partie – nie ma sensu rozpraszać uwagi i marnować czasu na zajmowanie się wszystkim naraz. Nauka angielskiego zajmie Ci dużo mniej czasu, jeśli pogrupujesz wiedzę, którą masz przyswoić na działy, np. 1) gramatyka 2) słownictwo (pogrupowane tematycznie)

3) Działaj ‚tu i teraz’ – nie zrażaj się ilością wiedzy którą musisz przyswoić. Najważniejsze, to skupić się na tym, czego aktualnie się uczysz. Jeśli mieszkasz w dużym mieście, jak np. Warszawa, nauka angielskiego może być mniej interesująca niż inne ‚atrakcje’ , ale jeśli się skupisz, szybko osiągniesz zadowalające efekty.

4) Czytaj teksty w myślach i wizualizuj przeczytane informacje – skup się na tym, co czytasz i spróbuj wyobrazić sobie sytuacje czy zagadnienia, o których jest mowa w tekście za pomocą scenek lub symboli, działających na zasadzie skojarzeń.

5) Słowa/symbole kluczowe – wypisuj najważniejsze wyrażenia lub pojęcia. Twórz skrócone regułki, których treść ujmiesz swoimi, zrozumiałymi dla siebie słowami.

6) Mapa myśli – sporządź notatkę w postaci mapy myśli, która doskonale zobrazuje procesy i pomoże Ci zapamiętać schematy, o których przeczytałeś w podręczniku.

7) Stwórz własne fiszki / karty edukacyjne – jest to idealny sposób dla wzrokowców, do nauki słownictwa oraz pojęć/ regułek/dat dotyczących wydarzeń historycznych oraz słówek. Jest to często używana metoda, dzięki której nauka angielskiego słownictwa przychodzi dużo łatwiej.

8) Czytaj! – skoro wzrok jest Twoim sprzymierzeńcem, wykorzystuj go! Często zdarza się, że wzrokowcy, którzy przeczytają rozdział 2-3 razy, doskonale pamiętają zawarte w nim treści.

SŁUCHOWIEC

1) Wyeliminuj wszelkie odgłosy – one Ci nie służą! Słuchowcy mają tendencję do rozpraszania się przez nawet najmniejszy dźwięk, który do nich dociera. Wyłącz radio, telewizor, zamknij drzwi od pokoju w którym się uczysz i…

2) Wycisz się – przed rozpoczęciem nauki ważne jest, by osiągnąć stan spokoju i poczuć się komfortowo. Dla słuchowca niezwykle istotnym czynnikiem, wpływającym na przyswojenie materiału jest odsunięcie ‚na bok’ wszystkich rozpraszających go spraw, które zajmują jego myśli.

3) Czytaj na głos – słuchowcom bardzo pomaga głośne czytanie. Warto spróbować czytać szeptem, półgłosem lub na głos, które powoduje szybsze zapamiętanie materiału.

4) Układaj rymowanki / piosenki – słuchowiec szybko zapamiętuje teksty, które mają rytm lub są wierszowane, dlatego doskonałym pomysłem jest tworzenie własnych regułek w formie rymowanek i piosenek, które ułatwią zapamiętywanie.

5) Powtarzaj na głos – ważne jest, by informacje, które uważamy za już przyswojone, powtórzyć jeszcze kilka razy na głos, nie patrząc w notatki. Nie przejmuj się jeśli nie zapamiętasz tekstu ‚słowo w słowo’- jeśli zachowasz w swojej wypowiedzi wszystkie istotne informacje oraz jej sens, jest to jak najbardziej dozwolone.

6) Ucz się w grupie – jeśli masz kolegę lub większe grono znajomych, z którymi możesz się umówić na wspólną naukę, to jak najbardziej z tego korzystaj. Wspólne rozmowy na temat materiału który macie opanować, dyskusje i polemika jest jedną z najbardziej efektywnych metod nauki dla słuchowców, którzy bardzo szybko zapamiętują wiadomości zasłyszane w formie rozmowy.

7) Słuchaj audiobooków – nie zawsze jest to możliwe, ale jeśli masz możliwość zamiast czytania posłużyć się ‚książką mówioną’ , to doskonały wybór. Zapamiętanie treści przyjdzie Ci dużo łatwiej. W Warszawie, tak jak i w innych dużych miastach, w księgarniach można znaleźć wiele audiobooków, dzięki którym nauka angielskiego słownictwa oraz wymowy zajmie Ci znacznie mniej czasu.

8) Oglądaj filmy z napisami – jest to doskonały sposób na naukę języków obcych. Słuchowiec może doskonalić swoje umiejętności językowe, jeśli chodzi o słownictwo i oczywiście wymowę, zaś napisy pomogą mu w przypadku niezrozumiałych słów. Można połączyć to z wypadem z przyjaciółmi do kina- nauka angielskiego w Warszawie może być przyjemna 😉

KINESTETYK

1) Zmiana pozycji ciałą – kinestetycy potrzebują ruchu, nawet podczas uczenia się. Warto pamiętać, że pomoże im zmiana pozycji ciała oraz wykonywanie różnych czynności manualnych, jak rysowanie czy choćby ‚bawienie się’ długopisem, które często uważane są za czynności rozpraszające uwagę.

2) Ruch – przechadzanie się oraz inna aktywność fizyczna może wspomóc proces uczenia się. Kinestetycy potrzebują ujścia dla przepełniającej ich energii, zaś dzięki różnym aktywnościom wykonywanym co jakiś czas, regulują nadmierny ‚głód ruchu’. Nauka angielskiego, Warszawa, spacer, słońce – czyż nie brzmi dobrze?

3) Głośne czytanie i śledzenie tekstu palcem – to najlepszy sposób na szybkie zapamiętanie czytanej przez kinestetyka treści, który zapobiega rozproszeniu uwagi i ‚gubieniu się’ w tekście.

4) Słuchani audiobooków w połączeniu z aktywnością fizyczną – również słuchanie audiobooków podczas chodzenia, biegania na bieżni czy wykonywania innych czynności manualnych pozwala kinestetykowi zapamiętać tekst.

5) Notowanie – to kolejny sposób na wykorzystanie predyspozycji kinestetyka w uczeniu się. Notowanie na kartce słów kluczowych lub ważnych haseł pomaga w zapamiętaniu materiału.

6) Wymyślanie przykładów zamiast uczenia się teorii – kinestetyk jest ‚człowiekiem czynu’. Dużo łatwiej będzie Ci zapamiętać przykład zastosowania danej reguły i na jego podstawie samodzielnie opisać dane zjawisko, niż zapamiętać regułkę.

7) Fiszki – to sposób nauki dla kinestetyków. Możesz wykonać fiszki samodzielnie, co pomoże Ci zapamiętać informacje już podczas ich tworzenia, zaś później fiszki ułatwią Ci powtarzanie zdobytych wiadomości. W Warszawie z łatwością kupisz je w księgarniach, sklepach z literaturą anglojęzyczną, a nawet w marketach.

Sposoby uczenia się angielskiego w kontekście preferowanych modalności sensorycznych
5 (100%) 2 votes


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *